SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA 98%

MONITOR PŁODNOŚCI 

 Afrodyta Smart

Inteligentny Test Owulacyjny na ślinę na Smartfon

dni płodne, Monitor płodności Test Owulacyjny na ślinę na smartfon AFRODYTA Smart
dni płodne, Monitor płodności Test Owulacyjny na ślinę na smartfon AFRODYTA Smart

Naukowcy znają i badają zjawisko powstawania „paproci” już od 1945 r., kiedy Papanicolau (który stworzył podwaliny dla dzisiejszych badań cytologicznych kobiet) zaobserwował mikroskopijne formacje kryształów w śluzie szyjki macicy. Kolejni badacze badali powstawanie “paproci” w innych płynów ustrojowych, w tym śliny. 

Zjawisko krystalizacji śliny lub aboryzacji (powstawanie struktur kształtem przypominających liście paproci) zostało potwierdzone przez wiele badań klinicznych na całym świecie. Metoda oparta jest na obserwacji wzrostu poziomu estrogenu w cyklu miesiączkowym kobiety obecnym w ślinie (oraz innych płynach ustrojowych jak np. śluz szyjkowy), który osiąga swoje maksymalne stężenie w dniu owulacji, aby następnie drastycznie się zmniejszyć.

Wzrost poziomu estrogenów prowadzi do zwiększonego stężenia roztworu chlorku sodu (soli). Pojawienie się “paproci” w wysuszonej próbce śliny to w rzeczywistości skrystalizowana sól. Obecność oraz ilość struktur przypominających liście paproci odpowiada zmianom stężenia estrogenów. 

Wzrost poziomu estrogenów w czasie dni płodnych powoduje, że ilość soli obecnych w ślinie rośnie. Po wyschnięciu, skrystalizowana ślina tworzy obraz przypominający kształtem liście paproci, co można zaobserwować w dużym powiększeniu. 

 

W 1968 roku dr Biel Cassals, hiszpański ginekolog, udowodnił związek między zmianami hormonalnymi podczas kobiecego cyklu miesiączkowego a krystalizacją śliny, wskazując, że krystalizacja śliny w formy paproci jest praktycznie identyczna z efektem arboryzacji śluzu szyjkowego. W jego eksperymentach klinicznych uczestniczyło wielu lekarzy testujących u kobiet przez około 10 miesięcy jego mini mikroskop przeznaczony do wyznaczania dni płodnych i owulacji. Według Biel Cassals wskaźnik skuteczności tej metody wyniósł około 96,2%.

 

 

W 1994 r w Serbskiej Klinice Położnictwa i Ginekologii przeprowadzono badania kliniczne mające na celu ocenę skuteczności i funkcjonalności tzw. testu owulacyjnego na ślinę, służącego do obserwacji skrystalizowanej śliny, w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym. Badanie porównawcze z badaniem ultrasonograficznym – folikulometrią ultrasonograficzną, potwierdziło  skuteczność i wysoką czułość testu ze śliny w określeniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym. Szczególną zaletą testu owulacyjnego na ślinę jest jego czułość, szczególnie w okresie przed-owulacyjnym i okresie owulacji.
Test ze śliny pokazuje fazę przejściową sygnalizującą zbliżającą się owulację już na 4-5 dni zanim ona wystąpi (faza przejściowa przed-owulacyjna)  i 2-3 dni po owulacji (faza przejściowa po-owulacyjna).
Zaletą testu owulacyjnego na ślinę jest jego prostota i możliwość szerokiego zastosowania. Mini-mikroskop owulacyjny może być z łatwością używany przez każdą kobietę.
Szczególną zaletą testu owulacyjnego ze śliny jest wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w trakcie cyklu miesiączkowego, jako metody planowania rodziny oraz stosowania go w celach antykoncepcyjnych i zapobiegania nieplanowanej ciąży.
Test ze śliny, ze względu na swoją prostotę i skuteczność, może być systematyczne stosowany w określaniu dni płodnych i niepłodnych w trakcie cyklu miesiączkowego.

 

 

W 1994 roku włoscy ginekolodzy przeprowadzili badanie kliniczne na Uniwersytecie w Rzymie, które potwierdziło korelację między aktywnością estrogenu i krystalizacją śliny oraz między wzrostem pęcherzyków a krystalizacją śliny. Badanie potwierdziło dokładność w wyznaczaniu dni płodnych w 98% przypadkach, osiągnięto przy tym wyższy wskaźnik skuteczności niż innych metod antykoncepcyjnych. Tak więc monitor płodności test owulacyjny na ślinę w formie mini mikroskopu może być z powodzeniem stosowany w określaniu dni płodnych.

 

 

W 2001 r przeprowadzono badanie kliniczne w USA zgodnie z wytycznymi FDA w celu zbadania  skuteczności mini mikroskopu owulacyjnego na ślinę w porównaniu z testami owulacyjnymi na mocz. Udowodniono, że skuteczność w wyznaczaniu dni płodnych i owulacji za pomocą skrystalizowanej śliny, która w okresie owulacyjnym przybiera kształt liści paproci, wynosi 98%. 

 

 

W 2015 r niemieccy naukowcy badający zmiany w stężeniu estrogenów obecnych w ślinie jako metoda wyznaczania fazy płodnej wykazali, że zarówno ślina, jak i test LH skutecznie wykrywają dni płodne w cyklu miesiączkowym kobiety. Dodatkową zaletą testu owulacyjnego ze śliny w formie mini mikroskopu nad tradycyjnym testem na mocz jest fakt, że wykrywa on fazę płodną o 1 dzień wcześniej, co wynika z czasu i kolejności zachodzących zmian hormonalnych w organizmie kobiety przed owulacją. W związku z tym test ze śliny można wykorzystać jako test  do wyznaczania owulacji, co może znacząco pomóc kobietom zwiększyć ich szanse na poczęcie dziecka. Istnieje również wysoka zgodność między wykorzystywaniem LH a śliny w wyznaczaniu dni płodnych w okresie przed-owulacyjnym i po owulacji, co wskazuje, że można test ze śliny można również stosować w celach antykoncepcyjnych.

 

 

W 2018 roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez dr Patel DK i  Prajapati DG mających na celu sprawdzenie skuteczności metody wyznaczania owulacji za pomocą skrystalizowanej śliny. Wyniki pokazały, że test ze śliny jest wiarygodnym testem do wykrywania dni płodnych w cyklu miesiączkowym. W podsumowaniu zwrócono uwagę, na bardzo istotną kwestię, a mianowicie że test owulacyjny na ślinę w formie podręcznego mini mikroskopu może być stosowany do monitorowania owulacji zamiast ultrasonografii, w przypadku gdy urządzenie ultrasonograficzne nie jest dostępne. Wyznaczanie dni płodnych i owulacji poprzez obserwację skrystalizowanej śliny za pomocą mini mikroskopu może być stosowane przez pacjentkę samodzielnie.

 

 

%

Skuteczność działania

dni płodne, Monitor płodności Test Owulacyjny na ślinę na smartfon AFRODYTA Smart
dni płodne, Monitor płodności Test Owulacyjny na ślinę na smartfon AFRODYTA Smart
dni płodne, Monitor płodności Test Owulacyjny na ślinę na smartfon AFRODYTA Smart

Źródła:

Study the accuracy of salivary ferning test as a predictor of ovulation Dhaval K. Patel*, Darshit G. Prajapati, Int J Reprod Contracept Obstet Gynecol 2018;7:2699-705.

Determination of fertile and infertile days of the menstrual cycle of women by using saliva crystalization test, Ratomir Ganovic, MD, Ph.D., Assistant Professor, Mladenko Vasiljevic, MD, Ph.D., Instructor Nikola Bogunovic, MD, Radisa Devic, B. Eng., Dragomir Stamenkovic , B. Eng., Clinic of Gyneacology and Obstetrics, Clinical Center of Serbia 1994

Changes of salivary estrogen levels for detecting the fertile period V. Gunther, I. Bauer, J. Hedderich, L. Mettler, M. Schubert, M.T. van Mackelenbergh, N. Maass, I. Alkatout, European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 194 (2015) 38–42

Progress report, International review of Medical Sciences, A New Test for Woman Ovulation Diagnosis, Galati, E.Trapani, M.Yacoub,
M.R. Toccaceli, G.M. Galati, C. Fiorelli, F. Bandiera, A. Paolillo, reprint Vol 6 – Nº 1, 1994   Edizioni Universitarie Romane

Masz pytania?
Napisz do nas!

Masz pytania, na które nie znalazłaś tutaj odpowiedzi? Zadzwoń lub napisz do nas. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.

14 + 4 =

Translate »